Tahinli Pidenin Eşsiz Lezzetinin Tadını Çıkar

Aydın’a gelince mutlaka tadına bakmanız gereken yöresel lezzet olan tahinli pide, sizi bambaşka bir yolculuğa çıkaracak. Pidecileriyle meşhur Yenipazar, tahinli pidenin eşsiz lezzetini çıkarmak için sizi davet ediyor.

Yenipazar, pidesiyle ün salmış Aydın’ın en küçük ilçesi. Yenipazar pidesinin en önemli özelliği malzemelerinin tamamen yöresel ve doğal olması, hamurunun elle açılması ve ustalarının elleriyle kattığı damak tadı. Servisinde limon değil turunç kullanılıyor.

Yenipazar pidesinin ayırt edici özelliği, pide ustalarının eseri olan damak tadıdır. Ustalar tüm bilgi ve tecrübelerini pide yapımında kullandığı gibi geleceğin ustalarını da yetiştirir. Diğer ayırt edici özellik ise kullanılan malzemenin tamamen yöresel ve doğal olmasıdır. Pide çeşitlerinden yuvarlak kıymalı pide servisinde kullanılan limon değil turunçtur. Turunç, bölgemizde yetişen bir nevi acı portakaldır. Acı, mayhoş bir tadı vardır. Usta tavsiyesiyle kıymalı pideler üzerine sıkılır. Eşsiz bir lezzet katar. Ayrıca tüm pide çeşitlerinde hamur elle açılır. Fırın içerisinde bulunan pidenin çevirme işleminin fırın dışına çıkarılmadan yapılması önemli bir püf noktadır.

Herkese şehri doya doya keşfedip yaşayacakları bilgi ve içerikler sunacağız..

YENİPAZAR PİDE ÇEŞİTLERİ

Ham maddesi hamur ve yöresel iç malzemeden oluşan, yerli ustaların tüm hüner ve tecrübelerini katarak hazırladığı eşsiz bir pidedir. Yenipazar’da yapılmakta olan pide çeşitleri kıymalı, kıymalı yumurtalı, kıymalı kaşarlı, yuvarlak, kapalı peynirli, peynirli yumurtalı, kaşarlı ve tahinlidir. Pide çeşitleri arasında yuvarlak adı verilen pide ilçeye özgü bir pide çeşididir. Pideler; tek, bir buçuk ve çift (duble) porsiyon olarak servis edilir. Sadece yuvarlak pide adet olarak servis edilir. Ne yiyeceğinize karar veremediyseniz “sırayla alalım” demeniz yeterlidir.

YENİPAZAR’DA PİDE NEREDE YENİR?

HUKUL PİDE : Sebzeler kendi bahçelerinden. Adres: Hukul Pide Salonu Çarşı İçi Belediye Karşısı Yenipazar – AYDIN

Telefon: 0256 361 45 56 – 0542 687 96 64

SÜMER PİDE : Esnaf lokantası olarak tanımlayabiliriz. Çarşı, Yörük Ali Efe Cad. No:24, 09350 Yenipazar/Aydın

Telefon: (0256) 361 36 70

ELMAS PİDE : Diğerlerine göre daha şık denebilir. Hükümet Mah. Atatürk Cad. No: 31 09350 Yenipazar

Telefon: (0256) 361 21 12

YENİPAZAR PİDESİNİ DİĞER PİDELERDEN AYIRAN NEDİR?

Pide yapımında kullanılan hamurun hazırlanmasında un, su, tuz ve maya kullanılır. Tercih edilen un çeşidi buğday unudur. Yaş hamur mayası kullanılmaktadır. Su, bölgesel Madran memba suyudur. Gerekli malzemelerin karışımıyla elde edilen hamur, pide lezzetinde en önemli unsurların başında gelir. Hazırlama işlemi büyük bir ustalık ve tecrübe gerektirir hazırlanan hamur en az 20 dk. bekletilir. Kullanım süresi mevsime göre değişir. Yaz aylarında iki saati geçmemek şartıyla hamur yenilenir. Malzeme oranları kullanım ihtiyacına göre değişir.

  • Yenipazar Meşhur Pidesi ile ilgili fotoğraflar..
Kaynak Visit Aydın
Yorum Yap
X