Okula giden çocuklarda korona belirtileri! Aileler grip ve koronayı nasıl ayırt edebilir?

Çocuğunu okula korkuyla gönderen ebeveynler en ufak bir hastalık belirtisini bile koronavirüse yorabiliyor. Peki soğuk kış günlerine geçiş yaptığımız şu havalarda grip ile koronayı nasıl ayırt etmek gerekir? Çocuklarda koronavirüs ve gribin farkları:

Ülkece koronavirüs salgınıyla mücadele ettiğimiz şu günlerde okulların açılması ile çocuklarda covid-19’un yayılma süreci hızlandı. Okuldan gelen çocuğunuz hem öksürüyor hem de boğazında ağrı hissediyorsa ebeveyni olarak aklınıza ilk gelen şey covid-19 olabiliyor! Burada atlanan en önemli nokta ise; kışa yaklaştığımız bu havalarda grip ve diğer üst yolunum yolu enfeksiyonlarının da yaygın olabileceğidir. Okula giden bir çocukta en ufak bir hastalık belirtisine rastlandığında ailelerin korona ile normal hastalığı nasıl ayırt edilebileceklerini bilmesi önemlidir.

ÇOCUKLARDA KORONA VE GRİP BELİRTİLERİ:

KORONAYI ELE VEREN İŞARETLER:

Ateşin çıkması
Öksürük başlangıcı
Boğazda ağrı
Burun akıntısı- tıkanıklığı ve nezle hali
Kas ağrısı
Karın ağrısı
Yemek yemek istememe
Bitkinlik
Çarpıntı
Göğüste ağrı
Bulantı, kusma, ishal
Ciltte birtakım döküntüleri
Tat-koku kaybı

GRİBİ ELE VEREN İŞARETLER:

Solunum yolu rahatsızlığının belirtilerini ise başlıca şöyle sıralayabiliriz:

Ani başlayan yüksek ateş
Halsizlik
Baş ağrısı
Kas ve eklem ağrıları
Öksürük,
Burun akıntısı
Burun tıkanıklığı
Boğaz ağrısı
Titreme
Bulantı ve kusma.

GRİP VE COVİD-İ NASIL AYIRT ETMEK GEREKİR?

Covid-19 hastalığı bazı çocuklarda nezle ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının işaretlerini gösterebilir. Gribe yakalanıldığında, hasta kimseyle temas halinde hastalık 1- 4 gün içinde belirirken, korona da temas sonrası 2-14 gün arasında ortaya çıkabilir. Ancak çoğunlukla 4-5 gün içinde korona ortaya çıkmaktadır..

Kesin tanı için PCR testi, boğaz kültürü ya da grip için tarama testi yaptırılabilir.

ÇOCUKLARDA COVİD-19 HASTALIĞININ TEDAVİSİ:

3 gün boyunca dinmek bilmeyen ateş ve beraberinde muayene bulgusu ya da  akciğerinde bulgu varsa akciğer filmi ve tomografi muhakkak gerekir. Eğer akciğer tutulumu görülürse kesinlikle yatışı yapılmalı ve tedavi görülmelidir.

Direkt olarak koronaya özel tedavi şekli uygulanmaz ancak, antibiyotik tedavisi, oksijen ve buhar tedavileri ile uygulanabilir.

İlginizi Çekebilir
Yorum Yap
X