Aydın'da Gündem, Gezilecek Yerler, Nerede Ne Var!

Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz oranlarının daha da düşeceğini duyurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih, Silivri, Topkapı ve Zeytinburnu sosyal güvenlik merkezleri toplu açılış törenindeydi. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) Topkapı Kampüsü’nde düzenlenen bu etkinlikte ekonomiye ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Son 17 yıl içinde emekli maaşlarına yaklaşık 4 kat kadar zam yapıldığına değinen Erdoğan, prim ödemesi ve yılı dikkate alınmaksızın hiçbir emekli maaşının 1000 TL altında tutulmadığını ifade etti. Hemen her vatandaşa genel sağlık sigortası hizmeti sağlandığını, vatandaşların birinci sınıf sağlık hizmetlerinden faydalandığını belirtti.

Bir dönem vatandaşlar tarafından kullanılan sağlık karneleri ya da yeşil kart gibi uygulamalarının tamamının geçmişte kaldığını söyledi. Tüm vatandaşların her hastaneden ve akabinde eczaneden eşit ölçülerde faydalanma hakkına sahip olduğunu belirtti.

Konuşmasında istihdama da değinen Erdoğan, kayıt dışı istihdamın %52 seviyesinden %36’ya indirildiğini açıkladı. Bununla birlikte aktif sigortalı sayısının mevcut seviyesi 12 milyondan 21 milyon 410 bine çıkarıldığını aktardı.

Türkiye vatandaşlarına yalnızca çalışma imkanı değil, aynı zamanda kaliteli yaşam standartları sunmayı hedeflediklerini açıklayan Erdoğan, istihdam politikası geliştirmenin önemine işaret etti.

2018 yılının Ağustos ayında etkilerini gösteren kur, enflasyon ve faiz saldırısıyla birlikte %14 seviyesine kadar yükselen işsizlik seviyesini anımsatan Erdoğan, bu oranın önceki dönemlerde %8,4 seviyelerine kadar gerilediğini söyledi.

Erdoğan, Eylül verilerinin açıklanmasıyla birlikte işsizlik oranının daha da düşeceğini öngördü.

Faizlerin bir dönem %40 seviyesine kadar gittiğini ifade eden Erdoğan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Başkanlığına getirilen Murat Uysal ile birlikte faiz oranının %13,5 seviyelerine kadar indiğini bildirdi. İlerleyen zamanlarda bu oranın daha da düşeceğini belirten Cumhurbaşkanı, 2020 yılında enflasyon için tek haneli rakamlar tahmin etti.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.