Bir siber saldırı da kargoya

Türkiye’nin en büyük yemek siparişi platformu Yemeksepeti ile en köklü bankalardan biri olan Akbank’ın siber saldırıya uğramasının ardından bir saldırı haberi de MNG Kargo ve Sinoz Kozmetik’ten geldi. Siber saldırılarda 1 milyon 350 bin vatandaşın verileri çalındı. Şirketlerin ihmali araştırılacak.

MNG KARGO SAYI VERMEDİ
İlk saldırı haberi dün MNG Kargo’dan geldi. Firmadan, Kişisel Verileri Koruma Grubu’na yapılan açıklamada, bazı müşterilere ait şifrelerin ve kişisel bilgilerin ele geçirildiğini açıklandı. Ancak kaç kişinin saldırıdan etkilendiği verisi paylaşılmadı.

SİSTEMDEN KAYNAKLI AÇIK YOK!
Firma, açıklamasında sistemden kaynaklı bir açık olmadığını ileri sürdü.
Kurumsal bir müşterinin 15 Ağustos’ta sözlü bildirimi üzerine inceleme yapıldığını belirten şirket, incelemeler sonucu 23 Ağustos’ta ihlalin tespit edildiğini kaydetti. Açıklamada ihlalden kargo alıcılarına ait “ad-soyad, adres, telefon numarası” bilgilerinin etkilendiği belirtildi.

1 MİLYON 350 BİN KİŞİ ETKİLENDİ
MNG Kargo’nun siber saldırıya uğradığını açıklamasının ardından aynı gün içerinde bir siber saldırı haberi de Sinoz Kozmetik’ten geldi. Firmadan, Kişisel Verileri Koruma Grubu’na yapılan açıklamada bazı müşterilerine ait şifrelerin ve kişisel bilgilerin ele geçirildiği aktarıldı. Sinoz Kozmetik’teki siber saldırı 23 Ağustos’ta güncelleme sonrası yapılan veri tabanı taraması sırasında log kayıtlarının incelenmesiyle tespit edildi. İhlalden etkilenen kişi sayısının ise 1 milyon 352 bin 358 olduğu açıklandı.

VERİLERİMİZ YETERİNCE KORUNMUYOR
Son aylarda artan siber saldırılar, Türkiye’deki veri güvenliğini bir kez daha tartışmaya açtı. Şirketlerin ihmali nedeniyle milyonlarca vatandaşın kritik verileri, hackerlar eliyle sızdırıldı. Yeterince önlem almayan şirketlerin ihmalini, Kişisel Verileri Koruma Kurumu araştıracak. Benzer saldırıların artmasıyla şirketler yeni önlem arayışında.

VERİLERİMİZ YİNE PAZARA DÜŞTÜ
Türkiye’de en büyük siber saldırı mart ayında yaşanmıştı. Yemeksepeti, 21 milyondan fazla müşterisinin kişisel bilgilerini hackerlara kaptırmıştı. İhmali tespit edilen şirkete büyük cezanın gelmesi bekleniyor. Kişisel Verileri Koruma Kurumu tarafından verilecek cezanın 2 milyon TL olacağı tahmin ediliyor. Bir diğer siber saldırı ise en köklü bankalardan biri olan Akbank’ta yaşanmıştı. Banka, saldırı sonrası birkaç gün hizmet verememişti. Yemeksepeti’nden sızdırılan veriler, Dark Web’te satışa çıkarılmıştı. Benzer durumun MNG Kargo ve Sinoz Kozmetik için yaşanmasından endişe ediliyor.

Diğer İçerikler
Yorum Yap