Aydın'da Gündem, Gezilecek Yerler, Nerede Ne Var!

Bill Gates Yeniden Dünyanın En Zengini Oldu!

Yıllarca ilk sırada yer alan ve ardından Amazon’un kurucusu Jeff Bezos tarafından yerinden edilen Bill Gates, yeniden dünyanın en zengini oldu.

En zengin 500 insanın servetini takip eden Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde yer alan verilere göre Bill Gates, 16 Kasım 2019 itibariyle 110 milyar dolara sahipken Jeff Bezos, 109 milyar dolarda kaldı. Microsoft’un kurucu ortağı iki yıldan uzun zamandır ilk kez zirveye yükseldi.

Bununla birlikte Gates, geçen ay Jeff Bezos’u geçse de zirvede kısa süreliğine kalmıştı.

Bill Gates’i yeniden tepeye yerleştiren şey ise Amazon’un Eylül ayında sona eren üç aylık kârının bir yıl öncesine kıyasla yaklaşık yüzde 28 oranında düşmesi olmuştu. Sonuçta 2018 yılının başında Bill Gates’in elinden tüm zamanların en zengini unvanını alan Jeff Bezos, ikinciliğe geriledi ama burada ne kadar kalacağı belli değil. Öte yandan Gates’in koltuğunu geri almasına bu yıl yüzde 48 oranında artan Microsoft hisseleri yardım etti.

Ayrıca Microsoft’un Ekim ayında Amazon’u 10 milyar dolarlık Pentagon sözleşmesinde yenmesi de etkili oldu.

Pentagon’un bilgisayar altyapısının modernizasyonuna ilişkin 10 milyar dolarlık ihalesi, Microsoft’un lehine sonuçlanırken JEDi olarak da bilinen sözleşmenin sonucu büyük yankı uyandırdı. Öyle ki Amazon, çıkan sonucu hala kabullenemedi ve ihaleye ilişkin itirazda bulunacağını açıkladı. Pentagon ihalesine siyasetin karışmış olabileceğini iddia eden Amazon’un açıklamalarıyla konu belirsizliğe sürüklendi.

Bu yıl 25 yıllık eşi MacKenzie Bezos’tan boşanırken Amazon hissesinin önemli bir kısmını ödeyen Bezos, şu anda 108.7 milyar dolarlık net servete sahip. Hayırseverliğiyle de tanınan Bill Gates ise son zamanlarda Elizabeth Warren’ın servet vergisine yönelik eleştirisi ile başlıkları süsledi.

Kaynak Paratic

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.