Bafa Gölü

Binlerce yıllık tarihin izlerini saklayan Latmos Dağları’nın eteklerinden muhteşem doğa manzaralar eşliğinde Bafa’daki göl köylerine pastoral bir Ege yolculuğuna ne dersiniz?

Gölün hemen kıyısındaki Latmos ya da Beşparmak Dağları, testere dişlerini andıran kıvrımlarıyla gökyüzüne tırmanan gizemli bir merdiveni andırıyor.

Tarihte önemli bir körfez olan Bafa Gölü, nehirlerin taşıdığı alüvyonlarla denizden kopmuş. Göl, bugün denizden 15 kilometre kadar uzak. Gölün kuzey kıyısındaki Kapıkırı köyü, antik Heraklia kentinin kalıntılarıyla iç içe geçmiş.

Buradan küçük bir tekneye atlayıp gölün mavi sularına açılmaksa benzersiz bir keyif. Bu yolculukta esrarengiz kalıntılarıyla keşif duygunuzu harekete geçiren adacıklara doğru yaklaşabilirsiniz.

Pembe Flamingoların Evi 

Yıl boyunca 200’ün üzerinde kuş türüne ev sahipliği yapan Bafa Gölü, âdeta bir kuş cenneti. Özellikle ilkbahar aylarında (mart ile mayıs arası) dünyanın dört bir yanından gelen ornitologları ağırlayan gölün kıyıları ve adacıkları, nadir bulunan pek çok kuş türüne de barınak oluyor. Pempe flamingo, pelikan, akkuyruk kartalı, şahin, leylek, karabatak, beyaz ve tepeli balıkçıl, bölgede gözlenebilen kuş türlerinden sadece bazıları.

Bafa Gölü, doğal güzelliklerinin yanı sıra, sunduğu lezzetler yönünden de hayli cömert. Siz de çevre gezilerinden sonra veya tekne turu dönüşü göle bakan bahçeli kır lokantalarında yerel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Hemen söyleyelim, yörenin yılan balığı ve Ege otlarıyla yapılmış zeytinyağlı mezeleri meşhur. Izgarası ve buğulaması da yapılan yılan balığının eti yumuşak, yağlı ve son derece lezzetli. Afiyet olsun!


DAHA FAZLA BİLGİ   KONUMA GİT


FOTO GALERİ ve TANITIM VİDEOSU

Kaynak Visit Aydın
İlginizi Çekebilir
Yorum Yap
X